+36 (1) 699 99 88
Mekkora napelem rendszerre van szükségem?
Hogyan tudom eldönteni, hogy mekkora napelem rendszerre van szükségem? A napelem méretezés alapos tervezést igényel és sok tényezőt kell figyelembe venni! Természetes ez a kérdés, hiszen nem minél nagyobbat építünk, annál jobban növekednek a költségek is.
Mekkora napelemet telepítsek? Hogyan dönthetem el, hogy mekkora napelem rendszerre van szükségem? Természetes ez a kérdés, hiszen nem minél nagyobbat építünk, annál jobban növekednek a költségek is. Illetve, ha kisebb lesz, mint amekkorára szükségünk van, akkor nem értük el a célunkat.
Ma Magyarországon ha többletet termelünk a napelem rendszerünkkel, akkor alacsonyabb áron vásárolja meg a szolgáltató, mint amennyiért mi vásároljuk tőle. Emiatt sajnos nem éri meg, hogy jelentősebb többletet termeljünk otthoni célra kiépített rendszerünkkel.
Ha kevesebbet termelünk, akkor pedig továbbra is fizetnünk kell az áram számlát a szolgáltatónak. Akkor nem valósul meg éves viszonylatban a szolgáltatótól való függőségünk minimalizálása.
Ebből következően akkora napelem rendszert érdemes létrehozni, ami az adott elektromos áram szükségletet fedezi. Előre kell tervezni az esetleges növekvő igényeket, pl. egy plusz fagyasztó berendezés vagy légkondicionáló beüzemelése. Ezeket hozzá kell számolni az éves fogyasztáshoz.
Továbbá az inverter méretét is ehhez szükséges hozzászámolni.
Az aktuális áramszámla alapján kiszámolhatjuk, hogy mennyi elektromos áramot fogyasztunk, ha megszorozzuk 12-vel. Kicsit pontosabb adatokat kapunk, ha megvan mindegyik áramszámla az előző évből.
Ideális tájolás, elhelyezés esetén egy 1 kWp névleges teljesítményű rendszer átlagosan 1200 kWh elektromos áramot termel. Ha az éves áramfogyasztásunk 3500 kWh, akkor 3 kWp rendszert kell tervezni.
A különböző rendszerek, különböző mennyiségű elektromos energiát fognak termelni. Figyelembe kell venni azt, hogy az egyes rendszerek között jelentős különbségek vannak.
A napelemrendszer hatékonyságát nagyban befolyásolja annak tájolása, ezért minden esetben fontos figyelembe venni a tető fekvését a tervezés során. A legideálisabb a dél-keleti vagy dél-nyugati tájolás, amely esetben a napelemek akár 90%-os hatékonysággal is működhetnek, ha vízszintes pozícióban vannak elhelyezve. Ezzel szemben, ha csak keleti vagy nyugati tájolás áll rendelkezésre, körülbelül 80%-os hatékonyságra számíthatunk. Éppen ezért a rendszer tervezésekor mindenképpen kalkuláljunk a tájolásból adódó hatékonyságcsökkenéssel, hogy reális képet kapjunk a várható energiatermelésről.
További részleteket és hasznos tanácsokat a napelemek tájolásával kapcsolatban a Napelem tájolása című cikkben találhat.
Átlagosan egy napelem 1,8 - 2 m² helyet foglal el. Tehát amennyiben tetőre helyezzük, ki kell számolni a hasznosítani kívánt tetőfelületet. Azokat a helyeket kell számításba venni, ahova érdemes napelemet telepíteni. Ahol folyamatosan árnyékban lenne, oda nem feltétlen érdemes napelemet tenni.
Ahhoz, hogy szakmailag a lehető legjobb rendszer kerüljön kivitelezésre, szükség van szakember munkájára. Természetesen egy napelem rendszer megrendelése esetén ez is hozzátartozik.
Ilyenkor, többek között, szükség van a hidraulikai méretezésre, a hőtechnikai méretezésre is. Hozzá kell igazítani a rendszert az elvárásokhoz, lehetőségekhez. Ki kell választani az adott körülményekhez leginkább passzoló napelem technológiát is.
Ne fogyasszunk többet, mint amennyire tényleg szükségünk van, mert a napelemes rendszert is ahhoz kell méretezni!
Milyen eszközöket használunk feleslegesen? Hol tudnánk csökkenteni a fogyasztásunkon? Ezeket a kérdéseket is érdemes átgondolni, hogy ne kelljen egy túlméretezett rendszert kifizetni és fenntartani.
Átfogó információkat olvashat a napelemes rendszerekről a Napelem rendszerek című cikkben!
Először ismerni kell azt, hogy mennyi elektromos áramot fogyaszt éves szinten az adott háztartás. Ezt könnyű megtudni az elektromos számlák alapján.
Utána sorra kell venni az elektromos fogyasztókat és megnézni, hogy tényleg szükség van-e a működésükre? Lehetne-e ezeket racionalizálni? Esetleg a régi készülékeket lecserélni? Ez azért fontos, mert ha túl sok áramot fogyaszt az adott család, akkor sokkal több napelemre is lesz szüksége. Ez többlet költséggel jár és amúgy is felesleges olyan elektromos áramért fizetni, amit feleslegesen használunk.
Tehát, ha lehetséges, csökkenteni kell a fogyasztást. Érdemes felül vizsgálni a hétköznapi szokásainkat is ezzel kapcsolatban. Ha égve hagyjuk a lámpát olyan helyiségekben, ahol nem tartózkodunk vagy túl sok fényforrást használunk párhuzamosan, akkor ezen nem árt változtatni.
A hűtő, a fagyasztó, a mosógép, a mosogatógép, a TV, a mikrohullámú sütő mind előfordulnak a legtöbb háztartásban. Ezekhez még társulhat a klímaberendezés, egy külön fagyasztó láda, egy elektromos radiátor, egy elektromos tűzhely, sütő, egy elektromos autó vagy némelyikből akár több is. Mind jelentősen növelhetik a fogyasztást. Főleg akkor, hogyha néhányuk már elavult és jóval több energiát fogyaszt, mint az újabb készülékek.
Fontos átgondolni és megtervezni, hogy egyáltalán mekkora hasznosítható tetőfelület áll rendelkezésre. Egyáltalán beépíthető a tető napelemekkel? Ha palatetőről van szó, akkor nagy eséllyel nem lehet rá napelemet telepíteni, mert ezeknek a fúrása szigorúan tilos. Csak a speciális, újabb típusú palatetőkre lehet szerelni, amik külön jelzéssel vannak ellátva.
Nem elhanyagolható részlet az adott tető állapota. Ha nem megfelelő a teherbírása, akkor először tetőcserére van szükség. Főleg azért, mert egy napelemes rendszert több évtizedre tervezünk, tehát ki kell bírnia annyit a tetőnek is.
A túlzottan árnyékos tetőfelületre sem érdemes napelemet telepíteni. Ha szinte folyamatosan árnyékban van egy nagyobb fa vagy kémény miatt, akkor a teljesítményét annyira lerontaná, hogy más megoldást kell találni.
Magyarország adottságai elég jónak mondhatóak, hiszen átlagosan évente 1100-1200 kWh termelésre képes egy 1 kW teljesítményű rendszer.
Ha elosztjuk az éves elektromos áram fogyasztást elosztjuk az 1100 kWh teljesítménnyel, akkor megkapjuk, hogy mekkora rendszerre van szükség. Az adott napelem panelek teljesítményéből lehet kiszámolni, hogy hány darabra van szükség. A Megtérül a napelem befektetés cikkben bővebben foglalkoztunk a napelem termelésével.
Ahhoz, hogy megtudjuk, mennyi napelem kell egy házhoz, az említett számolásokat mindenképpen el kell végezni. Pontos adatokat kell ismerni ahhoz, hogy megtudjuk ezt a fontos részletet.
Nem találta, amit keresett?
Ha további kérdései vannak a témában, keressen minket a +36 (1) 699 99 88 telefonszámon, ügyfélszolgálatunk szívesen segíthet önnek.
Napelem tudnivalók
Napelem tudnivalók segít eligazodni a működés, telepítés és karbantartás alapjaiban. A Napelem tudnivalók segítségével jól megalapozható a döntés.
Monokristályos napelem
Monokristályos napelem magas hatásfokú, tartós és jól bírja a változó időjárást. A Monokristályos napelem népszerű választás családi házaknál.
A napelem előnyei
Napelem előnyei közé tartozik a hosszú távú megtakarítás és a környezetvédelem. A napelem előnyei miatt egyre többen váltanak erre a megoldásra.
Vékonyrétegű napelem
Vékonyrétegű napelem könnyű, rugalmas és olcsóbb alternatíva. A Vékonyrétegű napelem ideális lehet kisebb rendszerekhez vagy speciális felületekre.
Napelem fogalma
Napelem fogalma egyszerűen bemutatja az energiatermelés elvét, napelemmel kapcsolatos kifejezéseket magyarázata - egyszerűen, közérthetően, laikusok számára.
Hibrid napelem
Hibrid napelem egyszerre termel áramot és meleg vizet, ezzel növeli a hatékonyságot. A Hibrid napelem különösen előnyös komplex energiaigény esetén.
Napelem tájolása
Napelem tájolása befolyásolja a termelés mennyiségét. A Napelem tájolása akkor ideális, ha a rendszer egész évben jól követi a napsütést.
Napelem működése télen
Napelem működése télen is megbízható, hidegben gyakran hatékonyabb. A Napelem működése télen is biztosítja az energiaszükséglet egy részét.
Napelem rendszer
Átfogó útmutató napelem rendszerekről: működés, típusok, telepítés és mire érdemes figyelni, hogy biztosan jól dönts a beruházás előtt.
Megtérül a napelem befektetés?
Megtérül a napelem befektetés? kérdésre választ adnak a költségek és a hozamok. A Megtérül a napelem befektetés? kalkulációval is alátámasztható.
Napelem vagy napkollektor
A napelem és napkollektor más-más elven működik. Megnézzük a főbb különbségeket, előnyöket, hátrányokat és a választás szempontjait.
Szigetüzemű napelem
A szigetüzemű napelem ideális megoldás olyan helyeken, ahol nincs hálózati áram. Előnyei mellett a megfelelő tervezés kiemelten fontos.
Fűtés napelemmel
A napelemes fűtés lehetséges és gazdaságos lehet, ha megfelelő a szigetelés, a fogyasztás és a rendszer méretezése is.
Napelem élettartam
A napelemek élettartama kulcsfontosságú tényező a megtérülés számításához. Mutatjuk, mire számíthatsz hosszú távon.
Napelem hatásfok érthetően
A napelem hatásfoka nem azonos a teljesítménnyel. Ismerd meg, mit jelent és hogyan befolyásolja a rendszered hatékonyságát.
Napelem méretezés
A napelem méretezés alapja az áramfogyasztás és a jövőbeli igények. Segítünk megérteni, hogyan válaszd ki az ideális rendszert.
9+1 energia megtakarítási tipp
Egyszerű, mégis hatékony tippek az energiafogyasztás csökkentésére. Spórolj pénzt és védd a környezeted a hétköznapokban is.
Okos napelem rendszer
Az okos napelem rendszer magasabb hozamot és jobb kezelhetőséget biztosít. Távfelügyelet, optimalizálás és még több előny.
Hálózatra visszatápláló napelemes rendszer
A hálózatra visszatápláló napelemes rendszer lehetőséget ad az áram eladására is. Megmutatjuk, hogyan működik és miért éri meg.
Napelem otthonra
Otthoni napelem rendszerek előnyei, típusai, működése és költségei. Segítünk eligazodni, ha most ismerkedsz a témával.
Milyen napelemet vegyek?
Milyen napelemet érdemes választani? Számít a minőség, a megtérülés és a hosszú távú megbízhatóság is. Mutatjuk, mire figyelj.
5 tanács napelem vásárláshoz
Napelem vásárlás előtt állsz? Öt hasznos tanács, amivel elkerülheted a tipikus hibákat és jobban átláthatod a döntést.
Napelem teljesítmény kiszámítása
A napelem teljesítmény számítása segít tervezni és megtérülést becsülni. Mutatjuk, mit vegyél figyelembe a kalkuláció során.
Félcellás napelem
A félcellás napelem új technológia jobb hatásfokkal és nagyobb megbízhatósággal. Érdemes megismerni a lehetőségeit.
Mennyi ideig tart a napelem felszerelése?
A napelem telepítése gyors és egyszerű, ha jól szervezett. Lépésről lépésre bemutatjuk a folyamatot és a szükséges engedélyeket.
Kapcsolat
Telefon
+36 (1) 699 99 88
ugyfelszolgalat@innovativnapelem.hu
Nyitvatartás
H - Cs: 7:30 - 16:00, P: 7:30 - 13:30
Cégadatok
Vállalkozás neve
Innovatív Napelem Kft.
Adószám
26350350-2-41
Iroda
1136 Budapest, Tátra utca 5/A, 1 em 2 a
Mikor kívánja megvalósítani napelem rendszerét? Tudni szeretné, hogy milyen napelem telepítési díjra kalkulálhat? Szeretne többet tudni a 0%-os hitelekről és az állami támogatásokról? Keressen minket bizalommal.
Szeretne egy jó befektetést, ami csökkenteni havi kiadásait? Cégünk több, mint tízezer napelem rendszert telepített Magyarország egész területén, munkatársaink nagy tapasztalattal állnak rendelkezésre valamennyi kérdésében.
© Minden jog fenntartva! Innovatív Napelem
A legjobb élmény biztosítása érdekében sütiket használunk az eszközinformációk tárolására és elérésére. Ezeknek a technológiáknak az elfogadása lehetővé teszi számunkra, hogy jobbá tehessünk weboldalainkat. Bővebb információkat a sütikről a Cookie (Süti) kezelési szabályzat az adatkezlésről pedig az Adatvédelmi tájékoztató-ban olvashat.