+36 (1) 699 99 88
Kiemelkedő szakértelem, kedvező árak
A napelemek és napelemes rendszerek annyira elterjedtek, hogy lépten-nyomon találhatunk olyan családi házat vagy közintézményt, amire már felszereltek egy ilyen megújuló energiaforrást.
Ha Ön is szeretné a nap energiáját hasznosítani saját háztartásában vagy cégében, akkor nincs könnyű dolga az óriási kínálat között választani. Számos kivitelező, számos gyártó és technológia található a piacon. Ez egy komoly összegű beruházás, amiben nem szeretnénk tévedni.
Ebben a cikkben összefoglalunk minden információt a napelemekről, a napelemes rendszerekről és felsoroljuk az összes fontos tényezőt, amit figyelembe kell venni a vásárlás előtt.
A napelem cella egy fotovoltaikus elven működő eszköz, ami a napsugárzást átalakítja elektromos energiává. Ezt az elektromos energiát fel lehet használni otthonunkban az elektromos berendezések működtetésére.
A fotovoltaikus szó jelentése a Volt, és a görög, phüsz szóból ered. A napelem, más szóval fotovillamos elem az elektromágneses sugárzást alakítja át elektromos energiává.
Sokan vannak, akik félnek belevágni a napelem rendszer telepítésébe, mert nem tudják, mi is az. Amíg nincsenek megfelelő információink, addig természetes, hogy kétkedve fogadjuk egy beruházás lehetőségét. Mi összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a napelem rendszerről.
Miért lehet szükségünk napelem rendszerre?
Ez a megújuló energiaforráson, a Nap energiáján alapuló technológia belátható időn belül nemcsak költséghatékony, de azonnali környezetbarát megoldás is arra, hogy energiát termeljünk.
A napelem rendszer beruházása előtt beszélnünk kell annak pénzügyi, gyakorlati vonzatairól, amelyek ismeretében meg tudjuk a döntést hozni.
Hiteles válaszok a napelem felhasználóktól
A legjobb, legelfogadhatóbb válaszokat azoktól kaphatjuk a kérdéseinkre, akik már használják ezt a rendszert, és gyakorlati oldalát tekintve is véleményt tudnak mondani róla. Azokkal az ügyfeleinkkel, akik partnerként minket bíztak meg a napelem rendszerük telepítésével, folyamatosan tartjuk a kapcsolatot. Egyrészt a rendszeres ellenőrzések, másrészt tapasztalatok miatt is. Bámilyen gondjuk, igényük van, segítünk megoldani, és természetesen örömmel nyugtázzuk, hogy többnyire elégedettségüknek adnak hangot.
Összegyűjtöttünk néhány olyan mondatot és véleményt, amelyek a hosszú évek óta napelem rendszert használók szájáól hangoztak el. Nem mi találtuk ki, ők mondták!
Az egyik legfontosabb felismerésünk az volt, hogy saját magunknak termelünk áramot. A lakásban működő eszközök energiaellátását részben vagy egészben a napelem rendszer biztosítja, ezzel csökkentve a szolgáltatótól való függést.
A háztartási gépek – például a mosógép vagy a klíma – eddig jelentősen növelték az áramszámlát. Mostantól ezek működtetéséhez a napenergiát használhatjuk fel, ami érezhető megtakarítást jelenthet.
Érdemes átgondolni más eszközök villamosítását is – például a gáztűzhely helyett villanytűzhely használatát –, így még jobban kihasználhatjuk a megtermelt áramot.
A napelemes rendszer telepítésével jelentősen csökkenthetjük a rezsiköltségeket, és hosszú távon kiszámíthatóbbá válik a háztartás energiafogyasztása.
A napelem rendszer hosszú távon csökkentheti az energiára fordított kiadásokat, és részben fedezheti a háztartás fogyasztását.
A beruházással – kivitelezés, eszközök, szerződések – lehetőség nyílik arra, hogy a megtermelt, de fel nem használt áram visszakerüljön a hálózatba, amit a szolgáltató elszámol.
Egy jól működő rendszerrel otthonunk gyakorlatilag egy kis erőműként funkcionál. A megfelelő karbantartás mellett 25-30 évig működhet, így stabil és kiszámítható energiamegoldást nyújt.
A megtakarítás fokozatosan jelentkezik, és hosszú távon ez a beruházás gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból is előnyös döntés lehet.
A napelem teljesítményét több tényező is befolyásolja. Nem lehet kijelenteni egyik értékről sem, hogy ez szükséges a napelem legjobb működéséhez, mert az alábbi tényezők együttes befolyása határozza meg.
Ugyanígy a legjobb napelem kérdése is sokkal bonyolultabb, mint hogy egy konkrét termékkel vagy meghatározással lehessen rá válaszolni.
Napelem hatásfoka
A napelem hatásfok azt jelenti, hogy az adott napelem milyen hatékonysággal képes a napfényt elektromos energiává átalakítani. Ezt több tényező befolyásolja. A földrajzi tényezők, az éghajlat, az aktuális évszak és helyszínen lévő befolyásoló tényezők. Ha egy közelben lévő fa árnyékot vet, akkor drasztikusan lecsökken a teljesítménye a hagyományos rendszereknek, hiszen az egyik napelem cella teljesítménye befolyásolja a többit. A modern, smart rendszerek már optimalizálják a működést és nem engedik, hogy a többi cella is kevesebbet termeljen.
Ha a napelemek az ideális dőlésszögtől eltérően kerülnek felhelyezésre, akkor romlik a teljesítményük, hiszen a napsugarak más szögben érik a cellákat. Természetesen így is termel elektromos energiát, de célszerű a lehető legtöbbet kihozni a termelésből. Ilyenkor mérlegelni kell azt, hogy milyen költségek árán tudjuk megoldani az ideális dőlésszöget. Ha túl sok plusz költséggel jár pl. egy plusz tartószerkezet kialakítása vagy a tető átépítése, akkor lehet hogy érdemes megelégedni a gyengébb teljesítménnyel.
Az ideális dőlésszög a 35 fokos déli irányú elhelyezés. Ebben az esetben éri a legtöbb napfény a délutáni órákban. Ettől való eltérés akár dél-keleti vagy dél-nyugati irányban 5-5%-os teljesítményromláshoz vezet.
Mondhatnánk a napelem tájolásának is. Ugyanazt jelenti, csak más szóval.
Részletesen a Napelem tájolása című cikkünkben írunk róla!
A napelem nem új találmány. A műholdak és több űrtechnológiai berendezések is napenergiával működnek már hosszú évtizedek óta, de szinte minden háztartásban megtalálhatóak a kis napelem cellás számológépek, amelyek megbízhatóan működnek éveken keresztül.
Családi házakra a 80-as években kezdték el feltelepíteni és sok közülük még mindig működik, akár az eredeti inverterrel együtt! Ez nagy szó, hiszen az inverterre kevesebb garancia időt biztosítanak a gyártók. Ez az az alkatrész, ami könnyebben romlik el, mert bonyolultabb, mint maga a napelem cella.
Azóta számtalan helyen találkozhatunk napelemekkel. Ipari, mezőgazdasági létesítmények, önkormányzatok, cégek és még sok utcai lámpa is fel van szerelve napelem cellákkal, a családi házakról nem is beszélve!
Napelem rendszerről akkor beszélünk, amikor a napelem paneleket összekötjük és egy inverterrel hasznosítjuk az általuk termelt energiát. Ez a rendszer különböző méretű és bonyolultságú lehet. Különböző technológiával készült napelemeket használhatunk és mi döntjük el, hogy hálózatra csatlakoztatjuk vagy sziget üzemű rendszerként használjuk.
Minden területen és témában rendkívül fontos a tervezés, de ilyen nagyságrendű befektetés és komolyságú technológia esetében elengedhetetlen a körültekintő tervezés. Több szempontot is figyelembe kell venni.
Mekkora legyen a napelem rendszer? Milyen méretűre van szükség? A Napelem méretezés című cikkben részletesen írtunk róla.
Az okos napelem rendszereket smart napelem rendszereknek is hívjuk. Nagyon gyorsan elterjedt ez a technológia, hiszen képes az energia termelést 5-25%-al növelni. Optimalizálja az egész rendszer működését, jelzi a hibákat, megtudhatjuk a rendszer gyenge pontjait és csökkenthetjük a veszteséget árnyékolás esetében.
Erre többnyire a Solar Edge invertert szokták ajánlani a kivitelezők.
Bővebben a Miért jó az okos napelem rendszer cikkben!
A hálózatra szerelt napelemes rendszer a legelterjedtebb megoldás, hiszen a legtöbben amúgyis rendelkeznek elektromos hálózattal, így a megtermelt energiát, amit nem használnak fel, egyszerűen visszatöltik az elektromos hálózatba. A szolgáltató azt megvásárolja és az éves elszámolás esetén jóváírja. Persze érdemes olyan rendszert kiépíteni, ami nem termel sok felesleget, mert azt nyomott áron vásárolja meg a szolgáltató.
Ha éppen keveset termelne a napelem rendszerünk, akkor pedig a szolgáltatótól tudunk vásárolni a megszokott módon elektromos áramot.
A szigetüzemű rendszer jelentős különbsége, hogy nincs a közelben elektromos hálózat, ezért nincs lehetőség visszatáplálni a felesleges áramot és vásárolni sem tudunk, ha épp szükségünk lenne rá. Ebben az esetben a sziget üzemű rendszereknek kell megtermelni és tárolni a lehető legtöbb energiát. Ezt nagy teljesítményű akkumulátorokkal kell megoldani. Ezen akkumulátorok ára jelentősen megdrágítja a beruházást. Ezt csak abban az esetben érdemes bevállalni, ha teljesen le akarunk válni az elektromos hálózatról vagy egyáltalán nincs lehetőség csatlakozni az elektromos hálózathoz.
Nagyon pontos számításokat kell végezni, hogy a tényleges elektromos energia igényt elő tudja állítani a rendszer.
Mezőgazdasági létesítmények, tanyák, hétvégi házak számára ez egy kiváló lehetőség, hogy olcsón elektromos áramhoz jussanak.
Részletesen a Szigetüzemű napelem című cikkünkben írtunk róla!
A legrégebbi és legjobban kiforrott napelem típus, így ezzel kapcsolatban rendelkezünk a legtöbb tapasztalattal. Egyetlen szilícium tömbből készül, ezért a gyártási folyamata összetettebb és korábban a legdrágább volt – de a technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már ez az árkülönbség nagyrészt eltűnt.
Napjainkban a monokristályos napelem a legnagyobb hatásfokú megoldás, jellemzően 20–23% körüli teljesítménnyel, ami jelentősen meghaladja a többi típusét. Kiválóan működik közvetlen napsütésben, de az újabb generációk már felhős időben is egyre jobban teljesítenek, így az év egészére vetített energiatermelésben is vezető szerepet töltenek be, még a korábban előnyösebbnek tartott polikristályos panelekkel szemben is.
Élettartama általában 30 év felett van, és sok esetben még hosszabb ideig működik megbízhatóan. Ráadásul a technológiai stabilitás, a tömeges gyártás és a széles körű elérhetőség miatt ma már a legtöbb új napelemes rendszer kizárólag monokristályos panelekkel készül.
A fejlődés eredményeként ma már nemcsak a hatásfokban, de az ár-érték arányban és a megbízhatóságban is a monokristályos napelem vezeti a piacot.
Részletesen a Monokristályos napelem című cikkemben írok róla!
A monokristályos napelem napjainkban gyakorlatilag minden tekintetben felülmúlja a többi technológiát. A legmagasabb hatásfokkal működik (akár 20% felett), hosszú élettartamú (30 év felett is megbízhatóan működik), és a gyártási folyamatok fejlődésével az ára is egyre kedvezőbbé vált. Ezek miatt a legtöbb napelemes rendszer már kizárólag monokristályos panelekkel készül.
Bár a polikristályos napelemek olcsóbbak voltak, és bizonyos időjárási körülmények között jól teljesítettek, mára technológiailag elavultak. A vékonyrétegű és polimer napelemek ugyan olcsón előállíthatók, vagy ígéretesek a jövőre nézve, de hatásfokuk és tartósságuk még elmarad a várttól. A napkollektorok és hibrid rendszerek speciális célokra alkalmasak, de bonyolultabbak és költségesebbek.
A piaci trendek és a felhasználói igények is azt mutatják, hogy a monokristályos napelem nyerte meg ezt a technológiai versenyt. Ezért ma már szinte kizárólag ezt a típust szerelik fel új rendszerek esetén.
A napelem rendszerek alkalmazása megfelelő szakmai tervezés és kivitelezés esetében nem okozhat problémát! Teljesen biztonságosak és működőképesek évtizedeken keresztül, abban az esetben, ha megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező kivitelező csapatot bízunk meg!
Ezeket a veszélyeket arra az esetre soroljuk fel, ha nem a megfelelő szakértő csapat szereli össze a napelem rendszert:
Napelem mosással kapcsolatban is tudunk segíteni. Bővebben a Napelem mosás oldalunkon olvashat!
A napelem megtérülése az éves áramfogyasztástól, a napsütéses órák számától és az aktuális energiaáraktól függ. Ezek alapján kiszámítható, hogy mekkora rendszerre van szükség, és mennyi idő alatt térül meg a beruházás.
Részletesen a Mennyit termel a napelem? című cikkünben írtunk róla!
A kivitelező kiválasztása az egyik legfontosabb sarokköve a projektnek. A munka megbízhatósága és tartóssága múlik ezen a döntésen, úgyhogy körültekintően kell döntenünk! Néhány szempont:
Óvakodni kell azoktól, akik csak az előleget veszik fel és tényleges munkát nem végeznek vagy hanyagul, rosszul építik meg a rendszert. Azokról a cégekről, vállalkozókról, akikről bizonyítottan kiderült, hogy megkárosítottak ügyfeleket, a Magyar Napelem és Napkollektorok Szövetségének honlapján vezetnek egy napelem fekete listát. Érdemes ezt is átnézni, mielőtt megbízunk valakit.
Reméljük, sikerült ezt a nehéz és szerteágazó témát bemutatnunk. Mindegyik alfejezet külön-külön cikket is megér, ezért érdemes még tovább tájékozódni azokról a részekről, amelyek különösen érdeklik.
Nem találta, amit keresett?
Ha további kérdései vannak a témában, keressen minket a +36 (1) 699 99 88 telefonszámon, ügyfélszolgálatunk szívesen segíthet önnek.
Napelem tudnivalók
Napelem tudnivalók segít eligazodni a működés, telepítés és karbantartás alapjaiban. A Napelem tudnivalók segítségével jól megalapozható a döntés.
Monokristályos napelem
Monokristályos napelem magas hatásfokú, tartós és jól bírja a változó időjárást. A Monokristályos napelem népszerű választás családi házaknál.
A napelem előnyei
Napelem előnyei közé tartozik a hosszú távú megtakarítás és a környezetvédelem. A napelem előnyei miatt egyre többen váltanak erre a megoldásra.
Vékonyrétegű napelem
Vékonyrétegű napelem könnyű, rugalmas és olcsóbb alternatíva. A Vékonyrétegű napelem ideális lehet kisebb rendszerekhez vagy speciális felületekre.
Napelem fogalma
Napelem fogalma egyszerűen bemutatja az energiatermelés elvét, napelemmel kapcsolatos kifejezéseket magyarázata - egyszerűen, közérthetően, laikusok számára.
Hibrid napelem
Hibrid napelem egyszerre termel áramot és meleg vizet, ezzel növeli a hatékonyságot. A Hibrid napelem különösen előnyös komplex energiaigény esetén.
Napelem tájolása
Napelem tájolása befolyásolja a termelés mennyiségét. A Napelem tájolása akkor ideális, ha a rendszer egész évben jól követi a napsütést.
Napelem működése télen
Napelem működése télen is megbízható, hidegben gyakran hatékonyabb. A Napelem működése télen is biztosítja az energiaszükséglet egy részét.
Napelem rendszer
Átfogó útmutató napelem rendszerekről: működés, típusok, telepítés és mire érdemes figyelni, hogy biztosan jól dönts a beruházás előtt.
Megtérül a napelem befektetés?
Megtérül a napelem befektetés? kérdésre választ adnak a költségek és a hozamok. A Megtérül a napelem befektetés? kalkulációval is alátámasztható.
Napelem vagy napkollektor
A napelem és napkollektor más-más elven működik. Megnézzük a főbb különbségeket, előnyöket, hátrányokat és a választás szempontjait.
Szigetüzemű napelem
A szigetüzemű napelem ideális megoldás olyan helyeken, ahol nincs hálózati áram. Előnyei mellett a megfelelő tervezés kiemelten fontos.
Fűtés napelemmel
A napelemes fűtés lehetséges és gazdaságos lehet, ha megfelelő a szigetelés, a fogyasztás és a rendszer méretezése is.
Napelem élettartam
A napelemek élettartama kulcsfontosságú tényező a megtérülés számításához. Mutatjuk, mire számíthatsz hosszú távon.
Napelem hatásfok érthetően
A napelem hatásfoka nem azonos a teljesítménnyel. Ismerd meg, mit jelent és hogyan befolyásolja a rendszered hatékonyságát.
Napelem méretezés
A napelem méretezés alapja az áramfogyasztás és a jövőbeli igények. Segítünk megérteni, hogyan válaszd ki az ideális rendszert.
9+1 energia megtakarítási tipp
Egyszerű, mégis hatékony tippek az energiafogyasztás csökkentésére. Spórolj pénzt és védd a környezeted a hétköznapokban is.
Okos napelem rendszer
Az okos napelem rendszer magasabb hozamot és jobb kezelhetőséget biztosít. Távfelügyelet, optimalizálás és még több előny.
Hálózatra visszatápláló napelemes rendszer
A hálózatra visszatápláló napelemes rendszer lehetőséget ad az áram eladására is. Megmutatjuk, hogyan működik és miért éri meg.
Napelem otthonra
Otthoni napelem rendszerek előnyei, típusai, működése és költségei. Segítünk eligazodni, ha most ismerkedsz a témával.
Milyen napelemet vegyek?
Milyen napelemet érdemes választani? Számít a minőség, a megtérülés és a hosszú távú megbízhatóság is. Mutatjuk, mire figyelj.
5 tanács napelem vásárláshoz
Napelem vásárlás előtt állsz? Öt hasznos tanács, amivel elkerülheted a tipikus hibákat és jobban átláthatod a döntést.
Napelem teljesítmény kiszámítása
A napelem teljesítmény számítása segít tervezni és megtérülést becsülni. Mutatjuk, mit vegyél figyelembe a kalkuláció során.
Félcellás napelem
A félcellás napelem új technológia jobb hatásfokkal és nagyobb megbízhatósággal. Érdemes megismerni a lehetőségeit.
Mennyi ideig tart a napelem felszerelése?
A napelem telepítése gyors és egyszerű, ha jól szervezett. Lépésről lépésre bemutatjuk a folyamatot és a szükséges engedélyeket.
Kapcsolat
Telefon
+36 (1) 699 99 88
ugyfelszolgalat@innovativnapelem.hu
Nyitvatartás
H - Cs: 7:30 - 16:00, P: 7:30 - 13:30
Cégadatok
Vállalkozás neve
Innovatív Napelem Kft.
Adószám
26350350-2-41
Iroda
1136 Budapest, Tátra utca 5/A, 1 em 2 a
Mikor kívánja megvalósítani napelem rendszerét? Tudni szeretné, hogy milyen napelem telepítési díjra kalkulálhat? Szeretne többet tudni a 0%-os hitelekről és az állami támogatásokról? Keressen minket bizalommal.
Szeretne egy jó befektetést, ami csökkenteni havi kiadásait? Cégünk több, mint tízezer napelem rendszert telepített Magyarország egész területén, munkatársaink nagy tapasztalattal állnak rendelkezésre valamennyi kérdésében.
© Minden jog fenntartva! Innovatív Napelem
A legjobb élmény biztosítása érdekében sütiket használunk az eszközinformációk tárolására és elérésére. Ezeknek a technológiáknak az elfogadása lehetővé teszi számunkra, hogy jobbá tehessünk weboldalainkat. Bővebb információkat a sütikről a Cookie (Süti) kezelési szabályzat az adatkezlésről pedig az Adatvédelmi tájékoztató-ban olvashat.